دکتر محمّدرضا واعظی کاخکی

برای دانلود نرم افزار EndNoteX7 اینجا کلیک کنید.

معرفی کتابهای:
۱- “کاربرد کامپیوتر در نگارش‌های علمی و پایان‌نامه”، انتشارات مرندیز، ۱۳۸۸، مشهد.
۲- “مهارتهای آماده سازی پایان نامه”، انتشارات دانشگاه حکیم سبزواری، ۱۳۹۳، سبزوار (با کمک نشر مرندیز)

 Computer Application in Dissertation and Academic Writing

دراین کتاب، پس از مروری کوتاه بر کامپیوتر و نحوه‌ی کارکردن با سیستم عامل ویندوز، دو نرم‌افزار مهم که در نگارش متون علمی (از جمله پایان‌نامه، مقاله و کتاب) اهمیت دارند توضیح داده شده است. این دو نرم‌افزار عبارتند از: Microsoft Office و EndNote. بستۀ نرم‌افزار مایکروسافت آفیس خود شامل چند نرم‌افزار است که از بین آنها تنها به Word، Excel و PowerPoint بسنده شده است. نرم‌افزار Word برای تایپ متون مختلف و Excel برای محاسبات ریاضی و تهیۀ انواع نمودارها و نرم‌افزار PowerPoint در تهیۀ اسلایدهای آموزشی و ارائه‌ی سمینار و پایان نامه به کار می‌رود. نرم‌افزار EndNote یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای موجود برای تهیه‌ی یک کتابخانه‌ی مرجع، مرجع‌نویسی و استنادسازی است و این در حالی است که مرجع‌نویسی و استنادسازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر گزارش علمی می‌باشد (برای تهیه‌ی فهرست منابع آخر مقالات و پایان‌نامه‌ها و کتاب‌های تألیفی و استنادسازی درون متن‌ها). بخش ماقبل آخر نیز خلاصه‌ای بر اینترنت و استفاده‌ی آن برای ارتباطات آمده است.

در نگارش این کتاب سعی شده تا به سادگی به مفاهیم و نحوه‌ی استفاده از کامپیوتر پرداخته شود و با نشان دادن تصاویر مربوطه ذهن خواننده به درک بهتری از توضیحات نائل شود. این کتاب برای دانشجویان رشته‌های مختلف از جمله پزشکی، علوم،  زیست شناسی، کشاورزی وعلوم انسانی قابل استفاده می‌باشد.

وجه تمایز کتاب حاضر با سایر کتابهای موجود آن است که در مبحث نرم‌افزار Word اشاره‌ای مفید به تهیه‌ی الگوها و تهیه‌ی عنوان‌ها و سرعنوان‌ها (Outlines) و روش آسان و لحظه‌ای تهیه‌ی فهرست مندرجات شده است. همچنین مدیریت فایل‌های حجیم که یکی از معظل‌های کاربران Word است در بخش انتهایی Word آمده است که در کتاب‌های دیگر اشاره‌ای به آن نشده است. کاربرد این مباحث برای دانشجویان و محققینی است که در فایلهای Word از تصاویر و یا نمودارهای مختلف و فراوان استفاده کرده‌اند و لذا در هنگام بازکردن و ویرایش آن مشکل به وجود می‌آید. حال با بهره‌گیری از مدیریت این فایل‌ها، از این معظل جلوگیری می‌شود. وجه تمایز دیگر این است که تاکنون هیچ کتابی به زبان فارسی برای استفاده از نرم‌افزارهای مرجع نویسی (به خصوص EndNote) در اختیار عموم قرار نگرفته و وجود نداشته است. این نرم‌افزار با کمک نرم‌افزار Word مشکلات فراوانی را از پیش روی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که با فایل‌های بزرگ متون علمی و مراجع آن سرو کار دارند، بر می‌دارد.

 (آموزش و یادگیری نرم افزار اندنوت (EndNote) و مایکروسافت آفیس ورد (Word) به صورت خودآموزی)- تلفن 

۰۵۱-۴۴۰۱۳۰۰۸