صفحه شخصی محمود امین‌طوسی

Feb 25,2020

 • صفحه شخصی محمود امین‌طوسی

 • انتقال به سایت جدید mamintoosi.ir

  سلام

  لطفا به سایت جدید اینجانب در آدرس زیر مراجعه فرمایید:

  http://mamintoosi.ir

   

  piazza.com

  دانشجویان گرامی توجه داشته باشند برای ارتباط درسی از سیستم پیاتسا (http://www.piazza.com) استفاده خواهد شد. اطلاعیه‌های درسی، منابع و اسلایدهای درس، پرسش و پاسخ پیرامون مطالب درسی از طریق سایت هر درس انجام خواهد شد. لطفا از آدرسهای زیر اقدام به ثبت نام و ورود به کلاس مربوط به خود فرمایید:

  ترم اول سال تحصیلی ۹۸-۹۷

  ترم اول سال تحصیلی ۹۵-۹۶

  ترم دوم سال تحصیلی ۹۴-۹۵

  مخزن تحت وب گیت‌لب

  در پست‌های قبلی این و این مطالبی در خصوص کنترل نسخه و برنامه‌های مرتبط نوشته بودم.

   متاسفانه ظاهرا سایت‌های bitbucket و برنامه  Atlassian SourceTree از دسترس ایرانی‌ها خارج شده و امکان استفاده از آنها  را ندارم! 🙁

  سایت Github‌ خوبه اما مخزن اختصاصی آن هزینه دارد و مجانی نیست. در جستجوی امروز سایت https://gitlab.com را دیدم. از صبح که شروع به استفاده از آن کرده‌ام راضی هستم. 🙂

  برنامه‌های دسکتاپی مرتبط با آن هم برنامه‌های زیر هستند که دانلود و نصب کردم و به خوبی کار می‌کنند:

   

   

  تجربه‌ای از دانشگاه ساکاریا، ترکیه

  سال گذشته فرصتی دست داد و بازدیدی از دانشگاه ساکاریای ترکیه داشتم.

  این دانشگاه که در شهر ساکاریای ترکیه و در کنار دریاچه زیبای ساپانکا قرار دارد، در یک محوطه زیبا دانشکده‌های مختلف و منجمله دانشکده مهندسی کامپیوتر را در خود جای داده است.

  دانشگاه ساکاریا

  دانشگاه ساکاریا

  دانشگاه ساکاریا

  دانشگاه ساکاریا

  با دو تن از اساتید دانشکده کامپیوتر، منجمله دکتر احمد اوزمن (Dr. Ahmet Özmen) ملاقات داشتم. در همینجا باید از مهمان‌نوازی ایشان تشکر کنم.

  یکی از کارهای جالبی که دکتر احمد اوزمن انجام داده بودند و در حال انجام بودند، سرپرستی تیم‌های دانشجویی در نوشتن برنامه‌های مختلف مورد نیاز دانشگاه بود، از سیستم آموزش دانشگاه گرفته تا سایت دانشگاه را کدنویسی کرده بودند.

  کار جالب دیگر دانشکده آن بود که با برخی صنایع همکاری مشترک داشتند. به عنوان مثال برای دو کارخانه معروف خودروسازی در ترکیه، اتاق‌هایی در دانشکده وجود داشت که دانشجویان منتخب برای آنها برنامه می‌نوشتند.

  دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه ساکاریا

  نمای بیرون دانشکده کامپیوتر از داخل آن

  تصویر زیر یکی از این اتاق‌ها را نشان می‌دهد.

  اتاق اختصاصی شرکت خودروسازی در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه ساکاریا

  اتاق اختصاصی شرکت خودروسازی در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه ساکاریا

  دانشجویانی که در این بخش‌ها کار می‌کردند، پس از یک آزمون از بین دانشجویان دانشکده انتخاب می‌شدند و تقریبا تمام سال مشغول کد نویسی بودند.

  انتشار مقاله «زی‌پرشین، فراتر از یک ابزار ریاضی‌نویسی»

  حدود ۸ سال است که با تلاش‌های آقای دکتر وفا خلیقی با کمک بسته زی‌پرشین می‌توان به راحتی در لاتک اسناد فارسی را حروف‌چینی کرد. با اینکه حدود ۲۵ سال است که فارسی‌تک در جامعه دانشگاهی ایران به عنوان نسخه فارسی لاتک مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما عدم بروزرسانی آن باعث شده است که کاربران پارسی‌زبان نتوانند از امکانات جدید دنیای لاتک بهره‌مند شوند.
  در مقاله «زی‌پرشین، فراتر از یک ابزار ریاضی‌نویسی» به بیان تاریخچه پیدایش و توسعه زی‌پرشین پرداخته شده است و به پرسش‌های بسیاری پیرامون آن پاسخ داده شده است.
  این مقاله در شماره دوم سال ۱۳۹۶ نشریه ریاضی و جامعه منتشر شده است.
  مقاله در فروردین ۹۵ مورد پذیرش قرار گرفته است و تغییرات اصلی تا انتهای سال ۱۳۹۴ را مورد پوشش قرار داده است.
  مطالعه آن به همه افرادی که می‌خواهند وارد دنیای لاتک شود توصیه می‌شود.

  رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش

  از سال ۱۳۹۳ دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه حکیم سبزواری اقدام به راه‌اندازی و پذیرش دانشجو در رشته «علوم تصمیم و مهندسی دانش» در مقطع کارشناسی ارشد نموده است که از نظر نگارنده رشته بسیار جذابی است. پوستر معرفی رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش

  توضیح مختصر رشته:

  دوره كارشناسي ارشد علوم كامپيوتر-گرايش علوم تصميم و مهندسي دانش يكي از رشته‌هايي است كه از ارتباط تنگاتنگ رشته هاي مهندسي و علوم رياضي به وجود مي آيد و هدف آن پرورش مهندسان و پ‍وهشگراني است در جهت تحقق خواسته هاي زير:

  • تربيت متخصصين استخراج دانش و تصميم‌سازي در حضور عدم قطعيت،‌كه آگاه به روش‌هاي رياضي و نيز روش هاي هوشمند و نوين در مهندسي باشند
  • پرورش مهندساني با قابليت شناسايي نياز براي سامانه‌ها و روش هاي تصميم‌سازي مناسب در انواع سيستم هاي نرم افزاري و اطلاعاتي براي حل يك معضل يا زمينه خاص
  • افزايش بهره‌وري با هدف بهبود و ارتقاء فرآيندهاي تصميم‌سازي در سازمان‌ها، شبكه‌ها و جامعه
  • تربيت مهندسيني كه قادر باشند به عنوان آناليست و تحليلگر در كنار مديران مختلف فعاليت نمايند، و آنان را در گزينش راهكار و تصميم‌سازي ياري نمايند. اين مهم براساس استخراج اطلاعات از داده ها و تصميم سازي بهينه انجام خواهد گرفت.
  • پرورش مهندساني كه قادر باشند سامانه‌هاي نرم افزاري و اطلاعاتي مورد نياز را براي كسب دانش يا تصميم سازي براي حل يك معضل يا زمينه خاص،‌ طراحي و پياده سازي نمايند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر این پوستر آماده شده در جهت معرفی رشته و یا سایت گروه علوم کامپیوتر دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر را ملاحظه فرمایید.

  اعتبار کنفرانس

  چند ماه پیش از کنفرانسی از من درخواست کردند که داوری مقالات را قبول کنم. از آنجا که کنفرانس در یک دانشگاه معتبر برگزار می‌شد، قبول کردم. اما با ملاحظه فهرست دست‌اندرکاران کنفرانس متوجه شدم که صرفا محل برگزاری همایش، آن دانشگاه است و اعضای هیات علمی آن دانشگاه هیچ نقشی در کنفرانس ندارند. نسبت به رعایت موازین اخلاق علمی در کنفرانس شک بردم. مسؤولین همایش اطمینان دادند که موارد علمی حتما رعایت خواهد شد. امیدوار بودم که چنین باشد.

  از ۹ مقاله‌ای که داوری کرده بودم،‌ ۵ مورد را رد (یا رد قطعی) کرده بودم، دو تا به شرط اصلاحات به عنوان پوستر و دو مورد هم بدون اصلاحات به عنوان پوستر.

  با شگفتی مشاهده کردم که نتایج داوری مقالات در سایت کنفرانس برای عموم قابل مشاهده نیست و فقط شرکت‌کنندگان می‌توانند با ورود به پرتال خود از وضعیت پذیرش مقاله خود آگاه شوند. بعداً سی‌دی کنفرانس از طریق یکی از شرکت‌کنندگان به دستم رسید و دیدم همه مقالاتی که اشاره کردم پذیرفته شده بودند!! به جز یکی که در سی‌دی نبود و چه بسا طرف هزینه‌اش را واریز نکرده یا انصراف داده بوده است.

  به این ترتیب برداشت من از همایش مذکور این شد که هدف اصلی کسب درآمد بوده است و رعابت موازین اخلاق علمی اگر نگوییم هیچ اهمیتی برای دست‌اندرکاران نداشته، در حاشیه بوده است.

  ارسال نتایج یک کار پژوهشی در قالب یک مقاله به یک کنفرانس یا مجله امری پسندیده در فعالیت‌های آکادمیک است، اما از کجا بفهمیم کنفرانس یا مجله معتبر است. در خصوص مجلات، عموماً لیست‌های سیاه و سفیدی را وزارت علوم یا دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند که تا حدود زیادی درست هستند. برای کنفرانس‌ها چه کنیم؟

  به نظرم درخصوص کنفرانس باید به موارد زیر دقت کرد:

  1. کنفرانس توسط یک دانشگاه یا موسسه معتبر برگزار شود. از قدیم گفته‌اند، «حرمت اما‌م‌زاده به متولی آن است»، اعتبار بیشتر موسسه، اطمینان بیشتر به کنفرانس را به همراه خواهد داشت. صرف برگزاری کنفرانس در یک دانشگاه معتبر دلیلی بر حمایت مجموعه علمی آن دانشگاه از آن کنفرانس نیست. گرچه که انتظار می‌رود اگر همایشی از نظر اعضای هیات علمی یک دانشگاه، در جایگاهی نیست که اعضای هیات علمی آن دانشگاه در کسوت اعضای کمیته علمی یا اجرایی آن قرار داشته باشند،‌ اصلا نباید اجازه برگزاری آن در آن دانشگاه داده شود.
  2. اعضای کمیته علمی و کمیته اجرایی آن شناخته شده باشند.
  3. حتی‌الامکان نماینده‌ای از انجمن مربوطه در کنفرانس حاضر باشد. یکی از نقاط قوت همایش‌های معتبر ریاضی ایران وجود نماینده انجمن ریاضی ایران در همایش‌هاست.
  4. فهرست مقالات قبول شده و درصد مقالات قبول شده در سایت کنفرانس درج شود. کنفرانسی که ۹۰ درضد مقالات دریافتی‌اش را می‌پذیرد شک برانگیز است.
  5. فاصله زمانی بین آخرین مهلت ارسال مقاله و زمان اعلام نتایج داوری معقول باشد. کنفرانسی که در ظرف یک هفته نتایج داوری را اعلام می‌کند، شک برانگیز است.
  6. نتایج داوری مقالات شامل نقطه نظرات داوران به ارسال کنندگان به درستی ارسال شود. همایشی که نتیجه داوری را بدون هیچ اظهار نظری به کاربران می‌فرستد شک‌برانگیز است.
  7. داشتن یک وبگاه وزین و امکان ایجاد حساب کاربری و داشتن فرآیند الکترونیکی ارسال مقالات یک نکته قوت هست، اما امروزه با مبالغ بسیار کمی (در حد هزینه دریافتی از ۵ شرکت کننده) می‌توان یک سایت همایش راه‌اندازی کرد.
  8. تخصصی بودن همایش هم می‌تواند از معیارهای سنجش اعتبار آن باشد. بیشتر همایشهای نامعتبری که دیده‌ام، عناوین کلی داشته‌اند که بتوانند هر چیزی را بپذیرند.،
  9. ادواری و با سابقه بودن همایش هم می‌تواند از ملاکهای اعتبار آن بشمار رود. البته عدم نظارت بر  کنفرانس‌هایی همچون کنفرانس مورد اشاره، باعث شده است که این همایش‌ها هم ادواری برگزار شوند.

  به گمان اینجانب افراد باید در انتخاب کنفرانس دقت داشته باشند و از ارسال آثار خود به کنفرانس‌های نامعتبر اجتناب نمایند، در کنار آن دانشگاه‌ها نیز باید حساسیت بیشتری داشته باشند و از قبول مقالات پذیرفته شده در این کنفرانسها خودداری نموده و در صورت استفاده چنین کنفرانس‌هایی از لوگو یا نام دانشگاه، با آن مقابله نمایند.

  25 years old Toshiba battery

  My calculator battery is discharged after 25 years. Thanks to its producer: TOSHIBA. It was working from 1989 until 2014, i.e. one quarter of a century 🙂
  25 years old TOSHIBA Battery

  Editor's Selected Paper

  My paper entitled by "A fast image registration approach based on SIFT key-points applied to super-resolution" has been selected as one of the 5 papers that are available to download for free. I received the following e-mail from the IMS:

   The editor of The Imaging Science Journal has chosen five articles that are available to download for free. These articles have been handpicked for their quality, high readership and topical content, and collectively they demonstrate the breadth of the journal. Visit the journal homepage > The Imaging Science Journal

  Chief Editor
  Dr R Jenkin Visiting Fellow, University of Cranfield, UK View the editorial board >
  An official journal of the Imaging Science Group and The Royal Photographic Society
  Editor's Choice articles
  All articles are available to download completely free including:
  An overview of LULU operators and discrete pulse transform for image analysisR Rahmat, A S Malik, I Faye, et al.
  Shape reconstruction of 2D perfectly conducting cylinder targets using the particle swarm optimisationC-C Chiu, C-H Sun and Y-S Fan
  A fast image registration approach based on SIFT key-points applied to super-resolutionM Amintoosi, M Fathy and N Mozayani
  Shot boundary detection and key-frame extraction from neurosurgical video sequences, E Mendi and C Bayrak
  Image deblurring based on ForIcM: Fourier shrinkage and incomplete measurementsH Yang and Z B Zhang

   

  چو آهنگ رفتن کنی سوی یار - چه استاد مردن، چه استادیار

  امروز یکی از همکاران گرامی دانشکده (جناب آقای قادری) فایل ویدیویی سروده زیبای جناب آقای دکتر محزون (دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز)‌را به من نشان دادند که تلنگری به امثال من است.
  قسمتی از سروده ایشان در زیر آمده است:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  چو آهنگ رفتن کنی سوی یار چه استاد مردن، چه استادیار
  نپرسند در گـــــــور از پایه‌ات نبینند ترفیــــــــع سالانه‌ات
  همه فرمها سربه‌سر شد بر آب نیابی از آنها نشان جز سراب
  چو احضار گردی بر کردگار درونت ببینی شـــده آشکـــار
  وجودت شود روشن از معرفت نه از طرح افزایش معرفت
  به دنیا اگر بهره دادت نفاق به عقباست نار وجودت نفاق
  یکی فرم یابی ز کردار خویش ز اخلاق و گفتار و پندار خویش
  نگر تا که آن فرم زیبا بود حروفش چو تنپوش دیبا بود
  که یزدان بدان فرم دارد نظر پراکنده گردان غبار از بصر
  نوشتی تو paper در این سال سی گهی انگلیسی گهی پارسی
  ز Impact ژورنال تو سرخوش شدی به ISIی آن تو دلخوش شدی
  گهی غره گشتی که هان این منم که بر بام دانش نشیمن زنم
  ببینی تو Citation از من بسی که باشم میان کسان من کسی
  چو گرداندنت چهره ماندگار نگفتی که ای وای کو ماندگار
  بجز ذات باری مگر آدمی بماند در این خاک غیر از دمی
  ....

  پیشنهاد می‌کنم فرم کامل آنرا که کمتر از ۵ دقیقه است از زبان خود ایشان بشنوید:
  دانلود فایل ویدئو با فرمت FLV (حجم ۳۴ مگابایت)
  دانلود فایل صوتی با فرمت MP3 (حجم ۲.۳ مگابایت). جهت پخش آنلاین، روی آیکون موسیقی زیر کلیک کنید:

  فایل صوتی با فرمت MP3  4:48
  128 kBit/s
  2.2 MiB
  761 Downloads

  لینک دانلود فیلم از سرور Dropbox - لینک دانلود فایل صوتی از سرور Dropbox

  اصل فایل را از اینجا برداشتم.

  درج مقالات از حساب Mendeley

  قبلاً در این پست درخصوص چگونگی استفاده از مندلی برای درج مقالات و پروفایل خود در دیگر سایتهای خود نوشته بودم. روش مذکور این مشکلات را داشت که اولاً بیننده سایت حتما باید به اینترنت متصل باشد (از داخل شبکه محلی دانشگاه مشکل دارد) و دوماً رتبه سایت بالا نمی‌رود. به منظور رفع این مشکل و در عین حال استفاده از امکانات مندلی می‌توان از یکی از افزونه‌های وردپرس به نام WP Mendeley استفاده کرد. روش کار به این ترتیب است که:

  1. ابتدا باید یک حساب در سایت Mendeley ایجاد نمود.
  2. افزونه فوق را نصب و فعال نمایید (در صفحات شخصی اساتید نصب هست).
  3. از منوی تنظیمات در بخش مدیریت وردپرس گزینه WP Mendeley را انتخاب کنید.
  4. در بخش API Keys لینک http://dev.mendeley.com/ را مشاهده می‌کنید. به سایت مذکور مراجعه فرموده و پس از انتخاب Register an app و ورود به حساب مندلی خود Applicationی با نام دلخواه بسازید. به شما یک کد و رمز داده خواهد شد. این کد و رمز را در صفحه تنظیمات مرحله ۳ وارد نموده و دکمه Request and Authorize Token را بفشارید. از قسمت Caching بازه‌ی زمانی تازه‌سازی را مشخص کنید. حال ارتباط وردپرس شما با پروفایل شما در مندلی برقرار شده است.
  5. برگه‌ای مثلا با نام تالیفات ایجاد کنید و کد زیر را برای درج مقالات خود در آن قرار دهید:

  کار تمام است. به صورت فوق، مراجع شما راست چین خواهند بود. اگر هم مقاله فارسی و هم مقاله لاتین دارید و می‌خواهید آنها به صورت مناسب نمایش داده شوند از کدی مشابه کد زیر استفاده فرمایید:

   

  در قسمت فیلتر آن به جای نام من، نام لاتین و فارسی خود را قرار دهید. با استفاده از کد فوق، تالیفات بر اساس سال دسته‌بندی خواهند شد. به عنوان نمونه خروجی می‌توانید این صفحه مرا ملاحظه فرمایید.

  پشتیبان‌گیری و هماهنگ‌سازی اطلاعات

  ذخیره‌سازی ابریهماهنگ کردن همیشگی فایلها بین دستگاههای مختلف، مانند کامپیوتر محل کار، خانه و لپ‌تاپ از مشکلات افرادی مانند من است.
  یک راه حل استفاده از ابزاری مانند فلش برای نقل و انتقال فایل‌ها بین دستگاههای مختلف است که مستعد بروز خطا و زمانبر است.
  در صورتی که دسترسی مناسبی به اینترنت داشته باشید، روش بهتر، استفاده از ذخیره‌سازی آنلاین (یا بهتر بگویم، ذخیره‌سازی ابری) است. سایتهای مختلفی هستند که چنین امکانی را در اختیار ما قرار می‌دهند. در این حالت یک فضای اختصاصی به ما در اینترنت داده خواهد شد و می‌توانیم از آن برای هماهنگ کردن فایلهای خود در بین دستگاههای مختلف بهره بگیریم. شاید در وهله‌ی اول این ویژگی را مثل یک فلش درایو در اینترنت ببینیم، اما این سایتها امکانات بسیار بیشتری در اختیار ما قرار می‌دهند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

  (more…)